جیپور

نقشه جیپور-پارساگشت

یکی از شهرهای تاریخی و توریستی هند جیپور است که به شهر صورتی نیز معروف است. دلیل مشهور بودن این شهر به شهر صورتی، وجود بناهایی صورتی رنگ در شهر است. یادگاری‌های تاریخی این شهر باعث شده است یکی از پر طرفدارترین شهرهای جهان برای سفر باشد.

از جذابیت‌های این شهر می‌توان به وجود معماری منظم شهری اشاره کرد. جیپور یا جایپور که در شمال غربی هندوستان واقع شده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای هندوستان از نظر گردشگری است.

هوا محل یا هاوا محل

این بنا که با نام قصر بادها یا کاخ بادها نیز از آن یاد می‌شود، در مرکز تجاری شهر و جاذبه های گردشگری جیپور است. ساختمان هوا محل شامل پنج طبقه است و ساخت آن به قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد. سازنده این ساختمان شخصی به نام ماهاراجه ساوای پراتاپ سینگ است.

فرهنگ جیپور در گذشته به‌گونه‌ای بوده است که برای زنان محدودیت‌های زیادی ایجاد میکرده است؛ به‌طوری‌که زن‌ها حق نداشتند بیرون از کاخ بروند و با مردم در ارتباط باشند. دلیل ساخت این ساختمان به‌گونه‌ای که دارای تعداد ۹۵۳ پنجره باشد، آن بود که زنانی که مجاز به حضور در مکان‌های عمومی نبودند بتوانند از طریق این پنجره‌های کوچک با محیط بیرون ارتباط برقرار کرده و به دیدن مراسم‌ها و اتفاقات شهر بپردازند. این پنجره‌ها دارای نقوش زیبایی بوده است.

هوا محل

دستور ساخت این بنا به دست همسر راجپوت بوده که به‌منظور دادن حس آزادی به زنان سلطنتی آن زمان بود، بدون آنکه مجبور باشند برخلاف آداب‌ و رسوم راجپوت و سخت‌گیری‌هایش به شهر بروند. این ساختمان با نقاشی‌های معروف کوچکش نیز شناخته می‌شود. این بنا از خاک صورتی ساخته شده است.

قلعه یا کاخ آمر

قلعه آمیر یا آمر یا آمبر، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جیپور است که با فرودگاه جیپور ۲۴ کیلومتر و با خود شهر جیپور ۱۱ کیلومتر فاصله دارد. این قلعه در شهرک آمیر قرار گرفته و یکی از افتخارات این شهر به‌حساب می‌آید. این کاخ در سال ۱۵۹۲ به دستور راجا مان سینگ، فرمانده راجپوت، ساخته شد. معماری قلعه آمر ترکیبی از معماری راجپوت و هندی و اسلامی است. در ساخت این کاخ از سنگ مرمر استفاده شده است. همچنین می‌توان سنگ‌هایی به رنگ قرمز را در نمای این ساختمان دید.

لعه یا کاخ آمر -پارسا گشت

افزون بر این می‌توان از معماری خاص این کاخ با اشاره به مواردی مثل نقاشی‌های دیواری، مشبک‌کاری‌ها، ستون‌هایی با تزیینات بی‌نظیر و موزاییک‌کاری‌های حیرت‌انگیزش نام برد که نشانگر نبوغ طراحان آن دوره بوده است.

کاخ شهر یا قصر شهر

کاخ شهر در مرکز شهر جیپور قرار دارد که در قرن نوزدهم توسط مهاراجه ساوای جای سینگ ساخته شد. معماری این قصر الهام گرفته از معماری‌های راجپوت، مغول و اروپایی است. امروزه بخش‌های مختلف این قصر به‌عنوان گالری‌های هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزون بر آن، موزه‌ای نیز در این بخش قرار دارد که آثاری از جمله لباس‌های راجستانی، اسلحه‌های مغول، شمشیرها، نقاشی‌های دیواری، کالسکه‌، زره و … در آن نگهداری می‌شود.

عموم این آثار متعلق به مهاراجه‌های سابق بوده است. مساحت این کاخ بسیار زیاد بوده به‌طوری‌که یک هفتم مساحت کل جیپور را از آن خود کرده است. نکته جالب درباره این قصر آن است که هنوز خانواده سلطنتی جیپور از قسمت چاندرا محل که بخشی از مجموعه قصر شهر است؛ استفاده می‌کنند. چنانچه قصد بازدید از این محل را دارید می‌توانید از ساعت ده الی هفده به این مکان مراجعه فرمایید.

رصدخانه جانتار مانتار

رصدخانه جانتار مانتار که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است؛ یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جیپور بشمار می‌رود. بزرگ‌ترین ساعت آفتابی جهان در این رصدخانه قرار دارد که خود، یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین رصدخانه‌های جهان است. ساخت آن مربوط به قرن هجدهم است که به دستور مهاراجه ساوای جای سینگ ساخته شد؛ وی علاقه بسیار زیادی به نجوم داشت. افزون بر ساعت آفتابی، این مجموعه شامل ابزارهای بسیاری در زمینه نجوم است.

رصدخانه جانتار مانتار از جاذبه های گردشگری جیپور

رصدخانه جانتار مانتار

جال محل

از بهترین و جذاب‌ترین این جاهای جیپور می‌توان به این کاخ اشاره کرد. جال محل کاخی است که در دریاچه من ساگر واقع شده است. این کاخ کاملاً در آب شناور است و توسط ماهاراجه جای سینگ دو مرتبه بازسازی و گسترش داده شد.

از عجایب معماری این بنا همین بس که از پنج طبقه این ساختمان، چهارطبقه آن زیر آب است و با گذشت صدها سال هنوز آسیبی به آن وارد نشده است. کاخ جال محل یکی از معرف‌های معماری مغول‌ها بوده که نشان از استعداد و توانایی معماران مغول دارد.

کاخ جال محل ، رویایی‌ترین کاخ هند

جال محل-پارسا گشت

قلعه نهاگرا یا ناهاگارا

این قلـعه که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جیپور است که به‌منظور محافظت از شهر صورتی ساخته شده است. ایـن بنا که متعلق به قرن هجدهم می‌باشد، به دستور مهاراجه هاوای جی سینگ ساخته شد. این قلعه روی یکی از مرتفع‌ترین قسمت‌های شهر واقع است (روی تپه‌های آراوالی) و معماری آن ترکیبی از معماری هندی و اروپایی است.

جاذبه های گردشگری جیپور

قلعه نهاگرا

الفنتستیک جیپور 

الفنتستیک، مزرعه‌ای پر از فیل است که شما می‌توانید با بازدید از این مکان، حسابی به فیل‌ها نزدیک شوید و یا حتی با آن‌ها بازی کنید. این مزرعه در قرن شانزدهم به وجود آمد به‌طوری‌که خانواده‌ای که علاقه‌مند به فیل‌ها بودند فیل‌هایی را آوردند تا افراد بتوانند با آنها بازی کنند، سوارشان شوند، روی آنها نقاشی بکشند و یا به آنها غذا دهند. اگر به حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به اینجا سر بزنید.

جاذبه های گردشگری جیپور

 

راه های دسترسی به جیپور

فرودگاه سنگانر نزدیکترین پایگاه هوایی داخلی و بین المللی به جیپور است، این فرودگاه دارای یک ترمینال، یعنی ترمینال 2 است که هم به شرکت‌های داخلی و هم بین‌المللی سرویس می‌دهد، مسافران پس از رسیدن به فرودگاه می‌توانند تاکسی یا کابینی را برای رسیدن به هر نقطه از شهر در خدمت بگیرند.

همچنین یکی از آسان‌ترین و معقول‌ترین راه‌های رسیدن به جیپور، اتوبوس است، شرکت حمل و نقل جاده‌ای ایالت راجستان (RSRTC) اتوبوس های معمولی ولوو و لوکس بین جیپور و شهرهای مجاور را فراهم می‌کند، کسانی که از دهلی رانندگی می‌کنند، می توانند طی 5 تا 6 ساعت و از طریق مسیر NH 8 به جیپور برسند، به علاوه این شهر زیبا راه آهن مخصوص خود را دارد.

ایستگاه راه آهن جیپور، با شهرهای مهم هند مانند دهلی، بمبئی، بنگلور، چنای، پاتنا، احمدآباد، جودپور، کلکته، لودیانا، بوپال، لکنو، حیدرآباد و گوا به خوبی ارتباط دارد.

بعضی از قطارهای برجسته از دهلی به جیپور عبارتند از: اکسپرس آژیر شاتابدی و کاتگودام رانیکت.،جدا از اینها، بازدید کنندگان باید قطار لوکس بسیار معروف، کاخ روی چرخ‌ها را نیز امتحان کنند.

رستوران های جیپور

1.رستوران سووارنا (Suvarna) محل در کاخ رام باغ (Rambagh)

رستوران سووارنا یک مرکز غذاخوری شیک و سطح بالا است که در کاخ رام باغ واقع شده است. این رستوران علاوه بر داشتن غذاهای مرسوم راجستانی، به علت داشتن غذاهای اصیل هندی و مغولی نیز معروف است.

محیط این رستوران بسیار شگفت ‌انگیز است و به‌خوبی فرهنگ و مشخصه‌های معماری این استان را به نمایش می‌گذارد. هر وعده غذایی در این رستوران را موسیقی کلاسیک همراه خواهد بود و می‌توان در این محیط به‌راحتی از غذا و نوشیدنی لذت برد.

ستوران سووارنا (Suvarna) محل در کاخ رام باغ (Rambagh)

2. رستوران زعفران (Saffron) در هتل ماریوت (Marriott)

رستوران زعفران در هتل ماریوت جیپور، یکی از بهترین مکان‌های این شهر است که می‌توان در آن از یک شام در محیطی فرح ‌بخش و زیبا لذت برد. این رستوران برخی از بهترین کباب‌های جیپور را می‌پزد و به خاطر مهمان‌ نوازی ویژه خود مشهور است.

همچنین این رستوران وعده‌های غذایی مختلفی را مانند غذاهای حیدرآبادری، غذاهای راجستانی، غذاهای مغولی و غذاهای اودهی (Awadhi) به مشتریان خود عرضه می‌کند.

safaron

رستوران زعفران (Saffron) در هتل ماریوت (Marriott)

3. خانه اژدها (Dragon house)

رستوران خانه اژدها برای کسانی که به دنبال یک ماجراجویی متفاوت در عرصه غذایی هستند، وعده ‌های مختلف غذایی را عرضه می‌کند که شامل غذاهای چینی، شرقی و تایلندی است. این رستوران علاوه بر عرضه غذاهای اصیل چینی، دارای طراحی داخلی ویژه ‌ای به سبک کشورهای شرق دور است. در این رستوران دو غذای ویژه مرغ Master Blaster و ماهی Shirgi از شهرت زیادی برخوردار است.

 

4. رستوران دودکش مسی (Copper Chimney)

این رستوران وعده‌های غذای مختلفی را از میان غذاهای شمال هند، غذاهای چینی، وعده‌های اروپایی و غذاهای بین ‌المللی به مشتریان خود عرضه می‌کند. با وجود این‌که این مکان بیشتر به خاطر غذاهای غیر گیاهی خود مشهور است ولی وعده‌های گیاهی آن‌ها نیز باظرافت و کیفیت بالایی عرضه می‌شوند. غذاهایی مانند باتر چیکن (Butter chicken)، پنیر کوفتا (paneer kofta) و دال سیاه (black daal) تنها تعدادی از غذاهای محبوب این رستوران به‌حساب می‌آیند.

رستوران دودکش مسی (Copper Chimney)

رستوران دودکش مسی (Copper Chimney)

5. رستوران جنگل جیپور (Jaipur Jungle)

این رستوران یکی از مواردی است که به‌تازگی در جیپور افتتاح شده است. رستوران جنگل محیطی فرح ‌بخش و شاد و طراحی داخلی مشابه به یک جنگل تفریحی را دارد. محیط داخلی این رستوران که به شکل یک جنگل مصنوعی طراحی شده است که می‌توان جاذبه اصلی آن برشمرد. ولی غذای عرضه شده در این رستوران نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

jungle theme - Picture of Jaipur Jungle, Udaipur - Tripadvisor

رستوران جنگل جیپور (Jaipur Jungle)-پارسا گشت

 6.رستوران جیاردینا (Giardina)

علیرغم اینکه بیشتر رستوران‌های جیپور به علت عرضه غذاهای راجستانی مشهور هستند، رستوران جیاردینا به خاطر داشتن وعده‌های غذایی اصیل هندی و ایتالیایی خود شهرت بالایی به دست آورده است.

این رستوران سطح بالایی ایتالیایی که در کاخ جی محل (Jai Mahal Palace) واقع شده است، بهترین غذاهای ایتالیایی مانند ریسوتو (risotto)، راویولی (ravioli)، لازانیا، پیتزا و پاستاهای مختلف را به مشتریان عرضه می‌کند.

این رستوران یک آشپزخانه باز داشته و محیط داخلی آن نیز بسیار رمانتیک و جذاب است. در کنار این موارد، غذای لذیذ در این رستوران موجب ایجاد فضایی منحصربه ‌فرد برای زوج ‌های جوان جهت صرف یک شام یا یک عصر به ‌یادماندنی شده است.

10 رستوان فوق العاده در جیپور

رستوران جیاردینا (Giardina)

 7.رستوران اوکرا (Okra)

این رستوران که با رستوران‌ های سنتی و معمول در هندوستان متفاوت است، غذاهای ژاپنی، هندی، مدیترانه ‌ای، مغولی، ایتالیایی و بین ‌المللی را به مشتریان عرضه می‌کند. رستوران اکرا به‌صورت شبانه ‌روزی در هتل ماریوت فعال است و فهرست غذای آن واقعا ارزش مراجعه به این رستوران را برای شما ایجاد خواهد کرد.

در این منو می‌توانید از پاستا و پیتزا گرفته تا غذاهایی مانند تپانیاکی (teppanyaki)، ماهی آزاد کبابی (grilled salmon)، مرغ برشته با گیاهان خوشبو را بیابید. یک از مشهورترین مواردی که در این رستوران عرضه می‌شود نیز دسری به نام برولی خامه‌ای وانیلی است که به شکلی کامل و ویژه به مشتریان ارائه می‌شود.

رستوران اوکرا (Okra)

رستوران اوکرا (Okra)

8.رستوران جال محل (Jal Mahal) در هتل ترایدنت (Trident)

این رستوران که درون هتل ترایدنت واقع شده است، به عرضه غذاهای هندی مشهور است. در محیط پرانرژی این رستوران برخی از برترین غذاهای هندی مانند مرغ ۶۵ (chicken 65) رول مرغ کاتی (murgh kathi roll) و کاری قرمز تایلندی (red thai curry) به مشتریان عرضه می‌شود.

این رستوران پس از اتمام هر وعده غذایی، یک نوع خاص از خوشبوکننده دهان جویدنی را به مشتریان ارائه می‌کند که پان کولفی (paan kulfi) نام دارد.

 

برای راهنمایی بیشتر به کانتر مربوطه و کارشناس تور هند آگرا دهلی جیپور به سرکار خانم ذکریایی مراجعه فرمایید . تماس مستقیم :02188487126

 

درخواست تور

برای اطلاع از پکیج تور هند به لینک زیر مراجعه فرمایید

تورمثلث طلایی هند ویژه مهر و آبان با پروازماهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید