آگرا

نقشه آگرا-پارسا گشت

 

آگرا واقع در ایالت اوتار پرادش ، دومین شهر بزرگ هند و یکی از بهترین مجموعه ها دیدنی های  هند می باشد و مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان نیز بوده است که درکنار رودخانه یامونا یا جمنا قرار گرفته است.

این شهر پایتخت حکومت اکبر پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و آن را اکبر آباد نیز می نامیدند و همچنین نام آگره یا اگرا به شکل ” آگرهبانا ” ابتدا در کتاب حماسی ماها بهاراتا آمده است و معناشناسان آن را پردیس یا بهشت معرفی کرده‌اند.

در قرن‌های 16 یا 17 میلادی آگره به راستی تمثالی از پردیس در روی زم ین شده بود ،همچنین آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی داشته است.

آگرا واقع در ایالت اوتار پرادش ، سومین شهر بزرگ هند و یکی از بهترین مجموعه ها دیدنی های هند می باشد و مرکز هنر، فرهنگ ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان نیز بوده است.
 از جاذبه های آگرا، این سرزمین خیره‌کننده در شبه جزیره هند است.

۱- تماشای طلوع آفتاب تاج محل | Taj Mahal

تاج محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و بنا به دستور پنجمین امپراتور گورکانی هند، شاه جهان، به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل، در قرن ۱۷ام ساخته شده است. در ساخت این بنای اعجاب‌انگیز، که بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی طراحی شده، کاملا از سنگ مرمر سفید استفاده شده و توسط یونسکو جزو میراث جهانی شناخته می‌شود.

تاج محل در واقع به وسیله ۲۰.۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران ، شبه قاره هند ، آسیای میانه و آناتولی تاج محل ساخته شده که همین امر سبب شده تا یکی از عجایب هفتگانه دنیا نیز محسوب شود.

تاج محل-پارسا گشت

۲. ارگ سرخ آگرا یا قلعه لعل | Red Agra Fort

ارگ آگرا که به خواهر تاج محل نیز مشهور می‌باشد در قرن ۱۶ میلادی به دست محبوب ترین امپراتور مغول، اکبر کبیر، در ناحیه آگرای هندوستان بنا شده است. از بناهای باشکوهی که در این قلعه وجود دارد می‌توان به ناژینا مسجد، کاخ اکبر، کاخ بنگالی و کاخ جهانگیر اشاره کرد.

این قلعه‌ی عظیم تاریخی که با مساجد و قصر های مجلل خود افسانه های شرقی را برای میهمانان خود بازگو می‌کند، یکی از سه میراث جهانی یونسکو در آگرا است و به نام های لال کیلا و کیلا-ا-اکبری نیز معروف است، زیرا که در ساخت آن از سنگ ماسه و سنگ قرمز استفاده شده است. ساختمان های عظیم و با‌شکوهی که در این سازه‌ی با‌شکوه وجود دارند، اوج جلال و کمال امپراتوری مغولان را رخ جهانیان می‌کشند.

ارگ سرخ آگرا-پارسا گشت

 

۳. فاتح پور سیکری | Fatehpur Sikri

فاتح ‌پور سیکری به معنی ” شهر پیروزی ” شهر متروکه امپراتور اکبر می باشد که در نزدیکی آگرا قرار گرفته است . تالار شنوندگان ، مکان‌ ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوبی قرار دارند .

که از جمله آن می ‌توان به : پنج محل و بلند دروازه را اشاره کرد و در محوطه مسجد جامع ، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و در واقع ، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود .

فاتح پور سیکری-آگرا

۴. مقبره اعتماد الدوله | Tomb of Itimad-ud-Daulah 

یکی دیگر از جاذبه های آگرا موجود در آگرا است که با عنوان کودک تاج محل نیز مشهور است، مقبره میر غیاث بگ، وزیر شاه جهان (که بعداً با نام اعتماد الدوله شناخته میشد) می‌باشد. این بنای زیبا، نخستین آرامگاهی است که در هند با استفاده از سنگ های قیمتی مرمر ساخته شده است.

هنگامی قدم در این مقبره می‌گذارید، گویا قدم در تاریخ آگرا گذاشته اید؛ و این موضوع برای دوستداران تاریخ بسیار اعجاب انگیز و جالب می‌باشد.

مقبره اعتماد الدوله

۵. چینی کا روضه  | Chini ka Rauza

در ساحل شرقی رودخانه یامونا، بنایی مسحور‌کننده به نام چینی کا روضه به جهت تقدیر از نخست وزیر دربار شاه جهان مغول، به نام علامه افضل ملا خان، ساخته شده است.

سبک معماری این بنای با‌شکوه نیز تلفیقی از سبک معماری ایرانی و هندی می‌باشد، که می‌تواند هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. گردشگران می‌توانند پس از بازدید از مقبره اعتماد الدوله، از این بنا نیز دیدن کنند.

۶. سیکاندرا  | Sikandra 

سیکندرا  که به انگلیسی ” Sikandra ” نامیده می شود، نام شهرکی‌ است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع شده است و آرامگاه جلال الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند و همچنین مقبره اکبر، آرامگاه بزرگترین پادشاه هندوستان، در این شهر بنا شده است.

سیکاندرا آگرا هند | روماکو |

سیکاندرا آگرا هند

۷. ورینداوان | Vrindavan

یکی دیگر از جاذبه‌ های آگرا که در فاصله ۷۰ کیلومتری آن قرار دارد، ورینداوان نام دارد. این مکان که از محل های  مقدس محسوب می‌شود، یک مکان بزرگ زیارتی برای هندوها و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور هندوستان می‌باشد.

به شما توصیه می‌کنیم برای بازدید از ورینداوان، در ماه اکتبر تا مارس اقدام کنید تا تجربه‌ی لذت بخشی را برای خود رقم بزنید.

undefined

ورینداوان | Vrindavan

 

8. مسجد جامع آگرا | Agra Jama Masjid

مسجد جامع آگرا که به مسجد جمعه نیز مشهور است، یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های آگرا است. این مسجد باشکوه که در قرن هفدهم بنا شده، به دستور شاه جهان، از امپراتوری های بزرگ مغول، ساخته شده و در آن زمان به دلیل علاقه‌ی او به دخترش، جهان آرا بگوم، این بنا به وی اختصاص داده شده است.

مسجد جامع آگرا، کاملا از سنگ ماسه قرمز و سنگ مرمر سفید ساخته شده است و نشان‌دهنده‌ی نبوغ و شکوه مغولان در آن سال‌ها می‌باشد.

اگر قدم به داخل این مسجد با عظمت بگذارید، حتما می‌توانید متن های فارسی که شاه جهان در مدح و ستایش جهان آرا نوشته است را مشاهده کنید.  جالب است بدانید که امروزه نیز به طور مداوم، نماز جمعه در این مسجد برگزار می‌شود.

Jama Masjid, Delhi City - Timings, History, Best time to visit

مسجد جامع آگرا

۱۰. معبد مانکامشوار | Mankameshwar Temple

معبد مانکامشوار، نیز به عنوان یکی از جاذبه های آگرا به‌شمار می‌رود که در فاصله ۱ کیلومتری قلعه سرخ آگرا بنا شده است. این عبادتگاه باشکوه، یکی از معابد باستانی اختصاص داده شده به لرد شیوا است. جالب است بدانید که طبق اساطیر هندو؛ شیوا در داخل معبد مانکامشوار و توسط پروردگار شیوا به وجود آمده است. شما می‌توانید این بت زیبا را که از نقره ساخته شده است، در این معبد تماشا کنید.

 

خرید در آگرا | Shopping In Agra

جاذبه های آگرا تنها به بنا های تاریخی محدود نمی‌شود و اگر شما علاقمند به گشت و گذار در مراکز خرید سنتی و بازارهای پنهان شده و همچنین خرید صنایع دستی منحصر‌به‌فرد، سوغاتی‌ها و یادگارهای متفاوت هستین؛ در سفر خود حتما به این مکان ها سر بزنید تا از آگرا دست خالی برنگردید! جالب است که بدانید، یکی از متداول‌ترین کالاهایی که توسط مسافران خریداری می‌شود.

ماکت مرمری کوچک تاج محل می‌باشد. البته ناگفته نماند که فروشندگان هندی در ابتدا قیمت های خیلی بالایی را برای فروش محصولات خود اعلام می‌کنند، پس به شما توصیه می‌کنیم که چانه زدن در خرید را فراموش نکنید.

برای راهنمایی بیشتر به کانتر مربوطه و کارشناس تور هند آگرا دهلی جیپور به سرکار خانم ذکریایی مراجعه فرمایید . تماس مستقیم :02188487126
برای اطلاع از پکیج تور هند به لینک زیر مراجعه فرمایید

تورمثلث طلایی هند ویژه مهر و آبان با پروازماهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید